Rotary Nedir?

Uluslararası Rotary DinDilIrkCinsiyet ayrımı yapmadan

yöresel ve ulusal gelenek, görenek ve ulusal yasaların tamamına saygılı, Dünyanın en büyük demokratik kitle örgütüdür.

Rotary Nedir?

İş ve meslek insanlarının, tanışıklık ve dostluk platformunda bir araya gelerek oluşturdukları,

yaşadıkları bölgelerden başlamak üzere, ülkelerine toplumlarına ve insanlığa hizmet etmek amacıyla projeler üreten ve bunları gerçekleştirmek için maddi kaynak sağlayacak fonları da yaratan ve geliştiren uluslararası sosyal bir hizmet kuruluşudur.

Rotary Kulüpleri;

kendi ülkelerinin yasaları çerçevesinde kurulur ve çalışır. Yasaların izni ile Uluslararası Rotary’ye tüzek kişi yani dernek (kulüp) olarak üye olurlar. Bugün itibariyle dünyada demokrasi ve hukuk devleti ikleleriyle kendi kendini yöneten ülkelerde toplam 33.000 Rotary Kulübü ve bunlara üye bir milyon üç yüz bin ROTARYEN bulunmaktadır.

0
Kıtada
0
Saat Çalışan
0
Rotary Kulübü
0
+
Rotaryen

ROTARY ADI

Rotary Adı, kurucuların iş yerlerinde sırasıyla toplanılmasını ifade eden dönüşüm kelimesinin İngilizce karşılığı “ROTATION” (rotasyon) kelimesinden türetilmiştir.

ROTARY ÇARKI

Dönüşüm ve toplantı sürekliliği, ilk önceleri bir at arabası tekerleği, sonradan sanayinin gelişimi ile bir makina çarkı ile sembolize edilmiş olup, zaman içinde bir kaç kez biçim değiştiren çark 24 saat hiç durmaksızın çalışan, 5 kıtaya yayılmış hizmet birlikteliğini sembolize etmek üzere logo haline gelmiştir.